Badania COVID-19

AlertMe

AlertMe

Działając, organizm ludzki cały czas produkuje nowe komórki, które mają zastępować obumierające. W niektórych przypadkach ten proces jest zaburzony i komórki mnożą się bez ograniczeń, taką masę komórkową nazywamy nowotworem. Duża część takich zmian to nowotwory łagodne, proste w leczeniu, ale niektóre z nich mogą przyjąć postać złośliwą i wyrządzić ogromne szkody w organizmie.

Nieprawidłowości w podziale komórek są często powodem mutacji genetycznych i wykryte na wczesnym etapie mogą pomóc w odpowiedniej profilaktyce.

Nowotwór płuc

Nowotwór płuca jest jednym z najpoważniejszych rodzajów nowotworu. Niekontrolowany wzrost komórek odbywa się w jednym lub obu płucach; zwykle w komórkach, które wyścielają drogi oddechowe. Nieprawidłowe komórki dzielą się szybko i tworzą guzy. W miarę jak guzy stają się większe i liczniejsze, osłabiają zdolność płuc do dostarczania tlenu do krwiobiegu.

Jakie są objawy?

Objawy nowotworu płuca są dość zróżnicowane i zależą od umiejscowienia, jego rozprzestrzenienia i wielkości guza. Symptomy mogą pojawić się dopiero po wielu latach, zwykle gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium. Objawy raka płuc mogą obejmować: kaszel (który nie znika), odkrztuszanie krwi (nawet niewielkiej ilości) duszności, spłycenie oddechu, ból w klatce piersiowej, chrypkę, niezamierzoną utratę wagi, ból kości i głowy.

Jakie geny analizowane są w badaniu i na co wpływają?

U genetycznego podłoża nowotworu płuc można wyróżnić co najmniej 2 geny : CHRNA3 oraz CDKN1A. Gen CHRNA3 koduje białko, które odgrywa rolę w przekazywaniu sygnałów w układzie nerwowym. Powstałe białko wykazuje zdolność do wiązania nikotyny, przez co jest ona wchłaniana do organizmu. Występuje ono w neuronach oraz komórkach nabłonka pęcherzyków płucnych, przez co są one bezpośrednio narażone na czynniki rakotwórcze. Zmiany w genie CHRNA3 wiążą się ze zwiększonym ryzykiem uzależnienia od palenia i zwiększoną podatnością na raka płuc. Kolejnym genem zaangażowanym w powstawanie nowotworów płuc jest gen CDKN1A. Koduje on białko p21, którego funkcją jest m.in. hamowanie wzrostu komórek oraz procesu ich starzenia. Określone warianty genu prowadzą do tego, że organizm człowieka jest bardziej podatny na uszkodzenia DNA, których skutkiem jest powstanie komórek rakowych.

Komu zaleca się wykonanie badania?

Palenie papierosów jest jednym z największych czynników ryzyka zachorowania na raka płuc. Odpowiada za ponad 85% wszystkich przypadków, dlatego badanie szczególnie poleca się osobom palącym.

W ZWIĄZKU Z DUŻYM ZAINTERESOWANIEM NA TEGO TYPU BADANIA, OCZEKIWANIE NA WYNIK MOŻE WYNIEŚĆ DO 30 DNI ROBOCZYCH.

Czy mogę podarować komuś to badanie?'

Wybrane badania możesz przekazać / podarować innej osobie. Wystarczy, że podczas finalizowania zamówienia po podaniu adresu wysyłki wpiszesz nazwy pudełek dla każdego z wybranych produktów. Podając różne nazwy pudełek (np. 1-moje, 2-dla mamy) można stworzyć zestawy badań zarówno dla siebie jak i osób, którym chcemy podarować badanie GeneMe.

Warto także pamiętać, że:

Każde kolejne badanie w obrębie jednej wymazówki (czyli jednego pudełka) otrzymujesz za 50% ceny.
Całe Twoje zamówienie wysyłamy pod jeden podany adres, aby wysłać pudełka w różne miejsca złóż oddzielne zamówienia.