Badania genetyczne u dzieci

31 grudnia 2019


Jak często będąc na spacerze lub w galerii handlowej widziałeś dzieci pełne energii, biegające w koło i niedające swoim rodzicom nawet chwili wytchnienia? Może sam masz dzieci i jesteś jednym z tych rodziców? Pomimo powszechnej opinii, że przyczyną takiego zachowania jest cukier, czy po prostu „uroda bycia dzieckiem”, może być jeszcze inne wyjaśnienie – nietolerancje pokarmowe.

Inna strona nietolerancji

Powszechnie uważa się, że alergie pokarmowe skutkują zaburzeniami trawienia i mogą prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Jednymi z najczęściej występujących nietolerancji pokarmowych w dzisiejszych czasach są te na laktozę i gluten.

Laktoza jest obecna w większości rodzajów mleka. Jest to tak zwany cukier mleczny, który stanowi wartościowy składnik odżywczy. Jej nietolerancja najczęściej przychodzi z wiekiem; wiele osób stopniowo traci umiejętność trawienia laktozy. Do najczęstszych objawów należą tzw. problemy żołądkowe, takie jak biegunki, bóle brzucha, uczucie „przelewania” się w jelitach.

Drugim z popularnych alergenów jest gluten, czyli białko obecne w zbożach, produktach pochodzenia zbożowego oraz w wielu rodzajach żywności przetworzonej. Problemy z jego trawieniem także mogą objawiać się problemami żołądkowymi, a nawet prowadzić do celiakii.

Jest to najpopularniejsza postać nietolerancji, znana nam z wielu reklam i programów telewizyjnych propagujących dietę eliminacyjną lub różnego rodzaju suplementy. Należy jednak zwrócić uwagę, iż jest to tylko jedna grupa objawów. Mniej popularnym jednak powszechnym skutkiem alergii pokarmowych są nadpobudliwość, depresja czy agresja.

Jak się zabrać do badania nietolerancji?

Na rynku aktualnie istnieje wiele metod umożliwiających sprawdzenie, czy dziecko lub osoba dorosła nie tolerują jakichś pokarmów. Można przeprowadzić badania laboratoryjne krwi, kału lub wykonać testy u alergologa. Rozwiązaniem może być także konsultacja z dietetykiem i zastosowanie diety eliminacyjnej. Wszystkie te rozwiązania są jednak czasochłonne lub uciążliwie, jeśli osobą badaną ma być dziecko.

Na szczęście rozwój medycyny daje nam coraz to nowe możliwości diagnostyki. Jedną z nich są testy genetyczne. Wykonywane z wymazu z policzka, szybkie, proste i bezbolesne, mogą być świetną alternatywą dla gonitwy po laboratoriach i dziecięcej walki z igłami. Ich niewątpliwym atutem jest również możliwość wykonania w dowolnym momencie, ponieważ wynik testów nie jest zależny od stanu zdrowia czy diety, które mogą zakłamywać wyniki badań krwi. Badania genetyczne pozwalają przeprowadzić wstępną weryfikację i ukierunkować dalsze działania tak, by dziecko jak najmniej czasu spędziło w przychodniach lekarskich.

Profilaktyka kluczem do sukcesu

Wykonanie wymazu jest badaniem nieinwazyjnym i może być przeprowadzone u osób w każdym wieku, nawet noworodków. To pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych problemów i umożliwia szybką reakcję przed pogłębieniem się objawów. Dzięki temu rodzice mogą spać spokojnie wiedząc, że ich maluch jest zdrowy i rozwija się prawidłowo.

nietolerancje gluten dzieci laktoza
Przeczytaj kolejny artykuł:

Niedobór witaminy B12. Czy jesteś w grupie podwyższonego ryzyka?

Niedobory witamin i minerałów są powszechnym problemem we współczesnym społeczeństwie, co wynika m.in. ze stosowania wielu diet, w których w...

może Cię zainteresować również:

Jesteś wegetarianinem? Tych witamin i minerałów może Ci brakować

Dietę roślinną stosuje coraz więcej ludzi na całym świecie. Świadomie rezygnują z mięsa, nie tylko z powodów etycznych i własnych przekonań,...