Jesteś wegetarianinem? Tych witamin i minerałów może Ci brakować

5 lutego 2020

Dietę roślinną stosuje coraz więcej ludzi na całym świecie. Świadomie rezygnują z mięsa, nie tylko z powodów etycznych i własnych przekonań, ale też z przekonania o dobroczynnym wpływie roślin na ludzki organizm. Okazuje się jednak, że mięso jest podstawowym nośnikiem wielu witamin i minerałów, których może brakować wegetarianom. Jeżeli jesteś tylko roślinożercą, powinieneś wiedzieć, czego Twój organizm może potrzebować więcej.

Żelazo

Podstawowym problemem żywieniowym wegetarian jest niedobór żelaza. Znajduje się ono przede wszystkim w czerwonym mięsie. W produktach pochodzenia roślinnego także występuje, ale w postaci niehemowej, o zdecydowanie mniejszej wchłanialności. Wegetarianom zaleca się więc 1,8 razy wyższe dawki żelaza niż osobom, które spożywają na co dzień mięso. Żelazo jest składnikiem hemoglobiny, co oznacza, że jest współodpowiedzialny za prawidłowy transport tlenu do wszystkich komórek. Jest również ważnym składnikiem enzymów, które uczestniczą w powstawaniu DNA. Ponadto żelazo jest niezbędnym pierwiastkiem do prawidłowej budowy układu nerwowego.

Witamina B12

Przy diecie wegetariańskiej powinno się ponadto kontrolować poziom witaminy B12. Do jej źródeł zaliczyć należy produkty zwierzęce, szczególnie podroby, ale też ryby takie, jak łosoś czy makrela. Rośliny są ubogie w aktywne formy tej witaminy, której najwięcej jest w wykluczonych przez wegetarian produktach. Witamina B12 jest niezbędna do tworzenia nowych białek i syntezy hemoglobiny. Ponadto jest odpowiedzialna za funkcjonowanie układu nerwowego człowieka. Jej niedobór może więc skutkować zarówno anemią, jak też wpływać na dobre samopoczucie i energię.

Jeżeli planujesz przejść na wegetarianizm, skonsultuj się z dietetykiem, a także wykonaj odpowiednie badania. To pozwoli Ci stwierdzić, czy Twój organizm jest dobrze przygotowany do takiej zmiany, a wskazówki specjalisty umożliwią Ci tworzenie zbilansowanych, bezmięsnych posiłków. 

witaminy odporność wegetarianizm
może Cię zainteresować również:

Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze to obecnie jedna z częstszych chorób cywilizacyjnych na świecie. Badania wskazują, że jest to najważniejszy czynnik ry...