Nadciśnienie tętnicze

17 grudnia 2019
Dorota Bajczyk - Sfera Copywritera

Nadciśnienie tętnicze to obecnie jedna z częstszych chorób cywilizacyjnych na świecie. Badania wskazują, że jest to najważniejszy czynnik ryzyka przedwczesnej śmierci. W ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba osób cierpiących z powodu nadciśnienia tętniczego wzrosła, co ma istotny związek z coraz bardziej nerwowym i szybkim trybem życia. Jego występowanie ma związek z występowaniem takich chorób jak zawał serca, udar mózgu czy niewydolność serca.

Kiedy mamy do czynienia z nadciśnieniem tętniczym

Nadciśnienie tętnicze diagnozuje się, gdy średnia wartość dla ciśnienia skurczowego jest równa lub przekracza 140 mm Hg. W przypadku ciśnienia rozkurczowego nadciśnienie diagnozuje się gdy wartość jest równa lub przekracza 90 mm Hg. Idealna wartość ciśnienia tętniczego wynosi 120/80 mm Hg, gdzie 120 to ciśnienie skurczowe, a 80 rozkurczowe.

Średnią wartość ustala się na podstawie co najmniej dwóch pomiarów, które wykonane są w gabinecie lekarza podczas dwóch różnych wizyt. Chodzi bowiem o to, by stwierdzić, czy podwyższone ciśnienie się powtarza lub utrzymuje, czy jest jednorazowym zjawiskiem związanym z wizytą u lekarza.

Po uzyskaniu podwyższonego pomiaru, lekarz zleci badania dodatkowe, których celem jest potwierdzenie postawionej diagnozy.

Objawy nadciśnienia tętniczego

Objawy nadciśnienia tętniczego nie mogą być ignorowane i lekceważone. Niestety, na początku choroby mogą się nie pojawiać lub będą to objawy niespecyficzne. Niespecyficzne to takie, które mogą sugerować również innego rodzaju schorzenie. Dopiero później chory obserwuje u siebie charakterystyczna dla nadciśnienia tętniczego dolegliwości. Są to:

●     bóle głowy, które można by określić jako „tępe”;

●     uczucie zmęczenia;

●     zawroty głowy;

●     nerwowość;

●     szum w głowie;

●     krwawienie z nosa;

●     duszności;

●     trudności ze snem;

●     uczucie kołatania serca lub ucisku w klatce piersiowej.

Sposobem na szybkie wykrycie nadciśnienia tętniczego, zanim pojawią się specyficzne dla niego objawy, jest wykonywanie systematycznych pomiarów w gabinecie lekarskim. Można również wykonać badania genetyczne, które wykażą predyspozycje organizmu do wystąpienia nadciśnienia tętniczego.

Po zdiagnozowaniu schorzenia należy niezwłocznie rozpocząć leczenie. Zmienić tryb życia, dietę, więcej się ruszać i ograniczyć stresy. Ze swojego życia trzeba również usunąć alkohol i papierosy.

Gdy zmiana trybu życia nie przynosi zadowalających rezultatów lub choroba się już rozwinęła, lekarz wprowadza również leczenie farmakologiczne, którego celem jest obniżenie ciśnienia. Terapia nadciśnienia tętniczego trwa do końca życia.

ciśnienie
Przeczytaj kolejny artykuł:

Nietolerancja fruktozy – z czym to się wiąże?

Organizm ludzki nie zawsze reaguje właściwie na wszystkie produkty i substancje, niektórych zwyczajnie może nie tolerować, jak np. fruktozy....

może Cię zainteresować również:

Jesteś wegetarianinem? Tych witamin i minerałów może Ci brakować

Dietę roślinną stosuje coraz więcej ludzi na całym świecie. Świadomie rezygnują z mięsa, nie tylko z powodów etycznych i własnych przekonań,...