Nietolerancja fruktozy – z czym to się wiąże?

24 grudnia 2019
zespół Geneme

Organizm ludzki nie zawsze reaguje właściwie na wszystkie produkty i substancje, niektórych zwyczajnie może nie tolerować, jak np. fruktozy. Nietolerancja fruktozy ma podłoże genetyczne, odpowiednio wcześnie zdiagnozowana nie musi skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Im później jednak zostanie wykryta, tym większe ryzyko wystąpienia problemów z funkcjonowaniem innych narządów i mechanizmów w organizmie.

Nieprawidłowy metabolizm cukru owocowego

Nazywamy go inaczej fruktozemią, schorzeniem, mającym podłoże genetyczne. Występują mutacja w genie ALDOB, która odpowiada za zaburzenia w produkcji enzymu w wątrobie. To powoduje, że cukier nie jest prawidłowo metabolizowany. Enzym powinien zamieniać fruktozo-1-fosforan w produkt, który organizm wykorzystuje do pozyskiwania energii. Na skutek mutacji dochodzi do nagromadzenia się tego składnika w dwóch ważnych narządach ludzkich – nerkach i wątrobie. Ostatecznie występują zaburzenie ich pracy, jak również gospodarka węglowodanowa zostaje zachwiana. Nietolerancja fruktozy może się rozwijać, dlatego najlepiej jest ją zdiagnozować jeszcze w dzieciństwie. Badania należy wykonać u dzieci, których rodzice zmagają się z tą chorobą lub też występowała ona u dalszych członków rodziny.

Nietolerancja fruktozy – czym się objawia?

Przy nietolerancji fruktozy dochodzi do powstania gazów w jelicie grubym. Ich wysokie stężenie objawia się uczuciem pełności i wzdęciami. Czasami też towarzyszą tym objawom zawroty głowy. Jednocześnie dochodzi do wystąpienia w jelicie kwasów tłuszczowych, które mogą wywoływać biegunkę. Wszystko to na skutek pojawienia się cukru owocowego w końcowym odcinku przewodu pokarmowego.

Ograniczenie i wykluczenie spożywania fruktozy

W leczeniu nietolerancji laktozy stosuje się dietę eliminacyjną. Czasami wystarczy ograniczyć spożycie pokarmów zawierających fruktozę, niekiedy konieczne jest ich całkowite wykluczenie z diety. Znajdziemy ją m.in. w słodyczach, miodzie i syropie klonowym, cukrze, owocach i sokach owocowych, dżemach i powidłach, napojach gazowanych, alkoholu, kremach czekoladowych, ale też pieczywie.

Nietolerancja fruktozy skutkuje pewnymi wyrzeczeniami. Zdiagnozowana zbyt późno może jednak oznaczać większe problemy zdrowotne, jak np. choroby wątroby i nerek oraz osłabienie odporności.


alergie nietolerancje fruktoza
Przeczytaj kolejny artykuł:

Badania genetyczne u dzieci

Jak często będąc na spacerze lub w galerii handlowej widziałeś dzieci pełne energii, biegające w koło i nie dające swoim rodzicom nawet chwi...

może Cię zainteresować również:

Jesteś wegetarianinem? Tych witamin i minerałów może Ci brakować

Dietę roślinną stosuje coraz więcej ludzi na całym świecie. Świadomie rezygnują z mięsa, nie tylko z powodów etycznych i własnych przekonań,...