Metabolizowanie kofeiny. Co oznacza jego spowolnienie?

29 stycznia 2020

Niektórym trudno jest sobie wyobrazić początek dnia bez mocnego espresso. W spotkaniach towarzyskich zawsze musi uczestniczyć mleczne cappuccino lub latte. Picie kawy dla wielu osób jest codziennym rytuałem, a dla innych także koniecznością, bez niej bowiem nie są w stanie dobrze funkcjonować przez cały dzień. Nie każdy organizm jednak prawidłowo reaguje na jej podstawowy składnik, czyli kofeinę. Metabolizowanie jej może być spowolnione.

Jak kofeina wpływa na ludzki organizm?

Jak wynika z badań naukowych, kofeina jest stosunkowo szybko wchłaniania z przewodu pokarmowego. Już po 40 minutach w surowicy krwi osiągnięte zostaje maksymalne jej stężenie. Nie jest jednak magazynowa w organizmie, a działa maksymalnie do 3-5 godzin. Ma właściwości pobudzające, a więc dodaje nam energii, wspomaga pracę układu nerwowego i pozytywnie wpływa na naszą koncentrację i procesy myślowe.

Trzeba jednak wiedzieć, że organizm noworodków usuwa kofeinę zdecydowanie wolniej. Oznacza to, że kobiety w ciąży i karmiące powinny zmniejszyć codzienną dawkę kofeiny. Nie trzeba całkowicie rezygnować z picia kawy, ale ją ograniczyć.

Wrażliwość na kofeinę a uwarunkowania genetyczne

Każdy organizm funkcjonuje nieco inaczej, w inny sposób reaguje na poszczególne substancje, również na kofeinę. U każdego człowieka występuje gen odpowiedzialny za metabolizowanie kofeiny. Jest on dla nas źródłem informacji, jak szybko jest ta substancja metabolizowana w naszym organizmie. U niektórych występuje jego mutacja, która objawia się dużo szybszym lub wolniejszym metabolizowaniem kofeiny. W pierwszym przypadku krąży ona po organizmie znacznie krócej niż w normalnych warunkach. Wolniejsze metabolizowanie kofeiny jest z kolei równoznaczne z częstszym występowaniem u tych osób negatywnych skutków jej spożywania. Spowolnione metabolizowanie kofeiny przyczynia się do częstszego występowania zawału serca mięśniowego. Jednocześnie jednak taki organizm jest mniej narażony na cukrzycę, co wynika z obniżonej wrażliwości tkanek na insulinę.

Genem odpowiadającym za metabolizowanie kofeiny jest CYP1A2. Występuje on u człowieka w różnych wariantach. Tylko badanie genetyczne może wykazać, jaki wariant w danym organizmie występuje i czy jest to związane z wolnym czy szybkim metabolizowaniem kofeiny. 

Przeczytaj kolejny artykuł:

Jesteś wegetarianinem? Tych witamin i minerałów może Ci brakować

Dietę roślinną stosuje coraz więcej ludzi na całym świecie. Świadomie rezygnują z mięsa, nie tylko z powodów etycznych i własnych przekonań,...