Przyczyny otyłości. Problem współczesnego społeczeństwa

22 stycznia 2020

Czy wiesz, że otyłość to przypadłość, na którą na całym świecie cierpi ponad 500 mln ludzi? Niestety, jest to też problem dotyczący dzieci i młodzieży. Wynika to z wielu aspektów, w tym stosowania niezbilansowanej diety oraz niedostatecznej ilości ruchu. Nawarstwianie się tkanki tłuszczowej powoduje, że mamy jej coraz więcej, co nie tylko przekłada się na mało atrakcyjny wygląd, ale przede wszystkim na kłopoty zdrowotne.

Dlaczego tyjemy?

Otyłość jest następstwem dodatniego bilansu energetycznego. Tyjemy, jeżeli spożywamy więcej kalorii, niż potrzebuje tego nasz organizm. Duże znaczenie w tym przypadku ma nasz tryb życia, jeżeli uprawiamy regularnie sport, trenujemy, ruszamy się, możemy dostarczyć organizmowi więcej kalorii. W przypadku dodatniego bilansu energetycznego energia jest magazynowana głównie w formie lipidów. One z kolei znajdują się w tkance tłuszczowej. W grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia otyłości są osoby, które nie spożywają regularnie posiłków, jedzą większe porcje, ale w dłuższych odstępach czasowych. Unikają śniadań, a zapotrzebowanie kaloryczne nadrabiają kolacją, niekiedy tuż przed snem. Nie najlepiej na naszą sylwetkę wpływają słodycze i napoje słodzone. Niska aktywność ruchowa, nadmierny stres, ale również depresja są czynnikami potęgującymi ryzyko wystąpienia otyłości. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że otyłość może być następstwem i sygnałem poważnej choroby, jak niedoczynność tarczycy czy schorzenia układu sercowo-naczyniowego.

Jak zapobiegać otyłości?

Już u dzieci należy pracować nad właściwymi nawykami. Uczyć je, które produkty są zdrowe, jak należy komponować posiłki i dawać dobry przykład regularnym spożywaniem posiłków i unikaniem słodyczy. Ważne jest, aby przynajmniej 2-3 razy w tygodniu uprawiać sport lub jakąkolwiek aktywność, może być to np. długi spacer. Monitoruj też swój stan zdrowia oraz zachowanie w stosunku do jedzenia. Jeżeli masz skłonność do podjadania i nie odczuwasz sytości, może być to efekt zmienionego wariantu genu FTO, który przyczynia się do otyłości. Zaleca się w takim przypadku wykonanie badania genetycznego.

Otyłość jest chorobą przewlekłą o charakterze genetyczno-środowiskowym. Oznacza to, że mają na nią wpływ zarówno czynniki od nas niezależne i te, o których możemy sami decydować. Nieleczona, postępuje i zagraża naszemu zdrowiu. 

otyłość dieta
może Cię zainteresować również:

Jesteś wegetarianinem? Tych witamin i minerałów może Ci brakować

Dietę roślinną stosuje coraz więcej ludzi na całym świecie. Świadomie rezygnują z mięsa, nie tylko z powodów etycznych i własnych przekonań,...